Kako pravilno održavati klima uređaj u automobilu?

Kao i svaki drugi sistem u automobilu, i klima uređaj traži redovno održavanje. Ovi savjeti će Vam pomoći da produžite radni vijek i olakšate funkcionisanje klime u Vašem automobilu.

Provjerite klima uređaj u Vašem automobilu na vrijeme

Prvi savjet koji Vam možemo dati je da provjerite klima uređaj u Vašem automobilu na vrijeme. Nemojte čekati ljetne vrućine da biste to učinili, nego je isprobajte na proljeće. To će Vam dati dovoljno vremena da otklonite eventualne nedostatke. Uključite klimu pritiskom na dugme A/C, isprobajte da li dovoljno hladi, da li ventilator “duva” na svim brzinama…

Redovno mijenjajte filter

Za pravilno funkcionisanje klima uređaja u vozilu, najvažnija je redovna zamjena filtera klime (ovaj filter se često naziva i filterom kabine, odnosno polenskim filterom). Redovna zamjena filtera bitna je i zbog toga što se u sistemu klima uređaja skupljaju bakterije. Proizvođač svakog vozila je predvidio servisni interval zamjene filtera klime. On obično iznosi 10-15.000 km. Da biste saznali koji je interval zamjene polenskog filtera predviđen za Vaše vozilo, pogledajte servisnu knjižicu, ili konsultujte ovlašteni servis. Kada zamijenite filter, obavezno očistite i kućište u kom se on nalazi od lišća, insekata i ostalih nečistoća.

Dopunite gas u klima uređaju

Ako je klima uključena, ali slabo hladi, najvjerovatnije je u pitanju nedovoljna količina gasa u sistemu. Vremenom mogu nastati mikro oštećenja na cijevima i spojevima, tako da gas može vremenom curiti. Nedostatak gasa se najčešće manifestuje na taj način što se kompresor startuje, ali vazduh koji izlazi iz ventilacionih otvora nije hladan. U slučajevima kada u sistemu nedostaje velika količina gasa, kompresor se neće ni uključiti. Ako je ovo slučaj u Vašem vozilu, morate posjetiti neki od specijalizovanih auto klima servisa, kako biste dopunili gas u klima uređaju. Pri tom, neophodno je provjeriti da li postoji mjesto gdje gas curi i problem otkloniti. Normalno je da se gas u klima uređaju mora dopuniti poslije 4 godine od dana proizvodnje automobila, pa ponovo na svakih 2-3 godine.

Redovno koristite klima uređaj

Ako želite da produžite radni vijek klima uređaja u Vašem vozilu, povremeno uključite klima uređaj. Na taj način će ulje, koje je pomiješano sa gasom podmazati kompresor i poboljšati zaptivanje spojeva i mikro oštećenja na crijevima. Preporuka je da klimu uključujete bar jednom sedmično, čak i kada vani nije toplo. Na modernijim automobilima, ovo ima poente raditi samo kada je spoljna temperatura iznad 5°C, jer kada je hladnije, kompresor klima uređaja se neće ni uključiti.

Isključite klima uređaj prije nego što se parkirate

Nekoliko minuta prije nego što ugasite automobil, isključite klima uređaj, ali ostavite uključenu ventilaciju. Tokom rada klima uređaja, stvara se vlaga na isparivaču, što u velikoj mjeri pogoduje razvoju bakterija, mikro-organizama, buđi… Ako isključite klimu, a ostavite uključenu ventilaciju, ventilator će isušiti isparivač i u znatnoj meri usporiti razvoj bakterija. Dovoljno je da kada prilazite parkingu isključite klimu i ostavite uključenu ventilaciju. Osim raznih bolesti, ovo će spriječiti i pojavu neprijatnih mirisa koji dolaze iz ventilacije.

Dezinfekcija klima uređaja

Ako se neprijatni mirisi iz klime ipak pojave, neophodno je da dezinfikujete sistem. Na tržištu postoji veliki broj preparata za tu namjenu. Najčešći su oni koji su u obliku spreja i u obliku pjene. Budite pažljivi kod oba tipa, i obavezno pročitajte uputstvo za upotrebu.

Odmah reagujte na promjene u radu klime

U slučaju da se javi bilo kakva promjena u radu klima uređaja u Vašem automobilu (npr. čudni zvuci), nemojte je zanemarivati. Što prije posjetite neki od servisa auto klima.

Barica vode ispod automobila

Barica vode ispod automobila dok je uključen klima uređaj nije problem. To je sasvim normalna pojava. Kondenzovana vlaga se pomoću cijevi odvodi sa isparivača.

Vlaga u kabini

Barica vode u autu se može vrlo lako riješiti. Dešava se da se cijev koja odvodi vlagu sa isparivača zapuši, pa se vlaga zadržava na isparivaču i na kraju ulazi u kabinu. Najčešće se skuplja ispod tepiha na suvozačevoj strani.

Nije žalio ni truda, ni novca: Ovo fantastično vozilo konstruirao je jedan otac da svojoj kćerkici pokaže svijet

Otacj je odlučio osmisliti što bolji način da njegova četverogodišnja kćerka Kira proputuje svijet

Talentirani i uspješni Bran Ferren, direktor kompanije Applied Minds i bivši zaposlenik Walt Disney Imagineering, upustio se u još jedan neobičan podvig.

Naime, Ferren je odlučio osmisliti što bolji način da njegova četverogodišnja kćerka Kira proputuje svijet, a rješenje je KiraVan, ogromno vozilo na kojem je radio četiri godine i pritom potrošio milione dolara.

Riječ je o prerađenom Unimogu Mercedes-Benza i radi se o prilično nevjerovatnom sveterenskom “istraživačkom vozilu”.

No, unutrašnjost vozila djeluje prilično raskošno pa tako unutra možete pronaći kupaonicu, kuhinju, trpezariju, ured i penthouse za Kiru.

Ferren (61) tvrdi da je jedina motivacija bila ljubav prema njegovoj kćerki, a želi da Kira, jednom kad odraste, na siguran način istraži svijet.

kiravan-5

kiravan-3

kiravan-2

kiravan-4

 

PAŽNJA! Ako sami perete auto, ovih 5 stvari nikad nemojte raditi!

Nestručnim pranjem automobila može se napraviti velika šteta. Da se to ne bi i vama dogodilo, pročitajte koje su najčešće greške, koje su njihove posljedice i kako ih izbjeći:

1. PRANJE KORIŠTENOM SPUŽVOM

Prilikom pranja automobila uobičajeno je da se koristi obična spužva, ali samo za jedno pranje.
Problem: Pri korištenju već upotrebljene spužve u kojoj se nalaze čestice nagomilanih nečistoća od prošlog pranja, rizikujete da ribanjem izgrebete lak na limariji. Isto to desit će se ako perete spužvom za sudove.
Rešenje: Uvijek koristite novu spužvu (najjeftiniju) jer iz stare nikada nećete uspjeti isprati sve čestice pijeska i drugih nečistoća. Umjesto sšužve može poslužiti i meka krpa.

2. ANTIEFEKAT VOSKIRANJA

Ovi tretmani zahtjevaju iskustvo i znanje, jer se greške začas naprave. Zato, ako nikada niste voskirali, raspitajte se kod prijatelja ili poznanika sa iskustvom da vam pokaže i pomogne.
Problem: Farba i lak se mogu oštetiti ukoliko polirate ili voskirate prljave površine, ili ako je automobil na direktnom suncu. Ovaj proces traje i po nekoliko sati, pa računajte na to!
Rješenje: Poliranje i voskiranje obavlja se isključivo na čistom vozilu, u hladu, i to parcijalno kako bi se izbjeglo sušenje ovih pasti na vozilu. Uvijek voskirajte prema uputstvu jer se određene paste i voskovi koriste na drugačiji način jedni od drugih, pa nema generalnog savjeta.

3. OSTAVLJANJE MRLJA NA LIMARIJI

Ako ne želite trajne ožiljke na limariji i to od ptica ili insekata, morate reagovati odmah!
Problem: Kada se ne uklone na vrijeme, ptičji izmet i insekti oštećuju farbu. U najboljem slučaju ostat će svijetle mrlje na laku, dok se u težim slučajevima (kada predugo stoje) može skinuti i lak.
Rešenje: Čim ugledate neku od spomenutih mrlja, odmah je uklonite krpom, vlažnom ili običnom maramicom. Kasnije, osim što ćete se namučiti pri skidanju, morat ćete pribjeći skupim kemijskim sredstvima za čišćenje ovih mrlja.

4. PRANJE MOTORA KOMPRESOROM

Sve više vozača koristi kompresor (voda pod pritiskom) za pranje vozila, bilo da je riječ o pranju na pumpi ili u auto-praonici.
Problem: Pri pranju motorskog prostora kompresorom, voda može oštetiti električne instalacije i kompjuter. Takođe, u toku pranja cijelog vozila, ne usmjeravajte kompresor direktno u rešetku hladnjaka, već perite postrance.
Rešenje: Ako već morate, motor perite u auto-servisu (bez kompresora) ili nabavite poseban antikorozovni sprej za čišćenje motora. Prije pranja motora uvijek zaštitite električne instalacije i sklopove nekim nepromočivim materijalom, a prašinu i lišće usisajte.

5. NJEGOVANJE OGREBOTINA

Koliko samo izgrebanih automobila viđamo po ulicama… Na ove, naizgled male i beznačajne ogrebotine, s vremenom postanu veliki problem, pogotovo ako ogren auto uđe u zimu.
Problem: Ogrebali ste malo branik i riješili to da ostavite da prezimi. Na proljeće ćete ustanoviti da se problem raširio, a štaviše, počela je i blaga korozija.
Rešenje: Ogrebotine i oštećenja farbe morate sanirati prije nego što nastupi hladno vrijeme. U suprotnom, vlaga i industrijska so uticat će na širenje problema. Za sitnije ogrebotine nabavite polir pastu i polirajte, dok one veće sanirajte kod majstora.

Kako brzo ohladiti automobil bez klime na +40°C: Trik koji provjereno radi…

Vjerovatno se vozačima često dogodilo da ostave automobil parkiran na suncu…

Kako brzo rashladiti vozilo, čak i ako nemate klima uređaj? U auto je teško i sjesti jer je temperatura izuzetno visoka…. Ali, za svega 10-tak sekundi to je moguće uz pomoć ovog trika koji provjereno djeluje…

Sve što trebate učiniti je:

1. Spustiti prozor na vozačevoj strani i zatvoriti vrata

2. Suvozačeva vrata otvoriti i zatvoriti nekoliko puta

Temperatura unutar auta se provjereno spušta i za 10°C.

Prešao 2.000 KILOMETARA, a samo jednom natočio gorivo u rezervoar svog automobila

Uslovi za vožnju nisu bili idealni jer je tokom putovanja između ostalog vozio po velikoj vrućini, jakoj kiši, kroz saobraćajne špiceve i značajne promjene nadmorske visine

Vozeći Mercedes E 300 BlueTEC HYBRID britanski novinar Endrju Frankel prešao je sa jednim rezervoarom goriva razdaljinu od 1.968 km.

Frankel je vožnju započeo na sjeveru Afrike u Marokanskoj luci Tanger, odakle je trajektom prešao na evropski kontinent, da bi nakon 27 sati putovanja kroz četiri zemlje (Maroko, Španiju, Francusku i V. Britaniju) stigao je u Gudvud u Engleskoj.

Prosječna potrošnja na kraju vožnje iznosila je 3,1 l/100 km, a nije saopšteno kojom prosječnom brzinom se kretao hibridni Mercedes, prenosi B92.

Frankel je otkrio da uslovi za vožnju nisu bili idealni jer je tokom putovanja između ostalog vozio po velikoj vrućini, jakoj kiši, kroz saobraćajne špiceve i značajne promjene nadmorske visine.

Mercedes E 300 BlueTEC HYBRID bio je opremljen većim od dva rezervoara koji se nalaze u fabričkoj ponudi ovog modela, u koji staje 80 litara goriva.

Automobil pogon dobija od hibridnog sistema koji se sastoji od dizelaša sa 204 ks (150 kW) i 500 Nm i elektromotora koji proizvodi 27 ks (20 kW).

Znate li kako izgleda prvi napravljen automobil?

Prvi pravi automobil koga je pokretao benzin napravio je Karl Benc 1885. godine. Taj automobil je išao na tri točka i izgledao je kao veliki tricikl bez pedala u koga su mogla da stanu dva čovjeka.

Verzija iz 1885. godine je bila veoma komplikovana za vožnju: za vrijeme javne test vožnje udario je u zid, a već 1887. definitivni Model 3 je izašao u prodaju sa brojnim izmjenama u odnosu na početnu verziju.

Naravno da u to vrijeme nije bilo benzinskih pumpi, pa su zaljubljenici u novo čudo tehnike morali da svoj put računaju u odnosu na apoteke u kojima su jedino mogli da kupe benzin koji se prodavao u bočicama kao sredstvo za čišćenje.

Prvi dugačak put automobilom obavila je Berta Benc, supruga Karla Benca, koja je posadila svoja dva sina u automobil i odvezla se kod majke koja je živjela u gradiću udaljenom 106 km.

Iste godine su i Gotlib Dajmler i Vilhelm Majbah konstruisali vozilo koje je pokretala 1.5 konjska snaga, koje je imalo četiri brzine i išlo 15 km/h.

Nakon toga, Peugeot i Ford pokreću prve serijske proizvodnje automobila.

Kako za minutu napuniti akumulator pomoću aspirina?!

Akumulator se svakom vozaču često isprazni u najnezgodnijem trenutku i na najnezgodnijem mjestu. Kada se Vama to dogodi – kada sjednete za upravljač automobila i otkrijete kako je akumulator upravo “izdahnuo”, ne očajavajte.

Čak i u slučaju kad nema nikoga u blizini ko bi vam pomogao ponovno pokrenuti motor klemama, postoji rješenje, i to vrlo jednostavno: velika je vjerovatnost da ćete pokrenuti motor ako u akumulator ubacite dva aspirina!

Aspirin sadrži acetilsalicilnu kiselinu koja će reagovati sa sumpornom kiselinom u akumulatoru i proizvesti još jedan, posljednji naboj. Čak i ako ovo uspije, što prije odvezite automobil mehaničaru da bi provjerio ispravnost akumulatora.

Boja automobila otkriva Vaš karakter…

Moderni proizvođači automobila vjeruju u mogućnost bolje prodaje automobila baš zahvaljujući bojama. I budite sigurni da ne griješe. Psiholozi su analizirali povezanost između boje automobila i njegovih vlasnika. Možda će vas rezultati iznenaditi, a možda samo razonoditi. Koje boje je vaš automobil?

Crna: Za volanom automobila u ovoj boji nalazi se ambiciozan vozač koji želi da prikaže sebe kao uspješnu osobu.

Crvena: Otvoreni ste i impulsivni, mladalačkih ste stavova i ponašanja, ali vam mnoge stvari brzo dosade. Brzina, energičnost, dinamičnost, to su poruke koje šalju vozači crvenih automobila.

Srebrna: Imate sjajan osjećaj za stil i često ste veoma uspješni, ali ponekad imate pretjeranu potrebu da ono što radite činite previše “pompeznim”.

Bijela: Ovo je izbor ljekara i osoba koje vole praktične stvari. U pitanju su ljudi na koje se možete osloniti.

Žuta: Povezuje se sa inteligencijom, toplinom i prijatnošću, pa tako vlasnici ovih automobila vole čitanje, ali i brzu vožnju.

Siva: Izražava dobar ukus i označava pouzdanu osobu čije ponašanje u saobraćaju je veoma bezbjedno.

PlavaTimski igrač koji je društven i prijateljski raspoložen, mada mu nedostaje mašta.

Japanke/papuče su loš izbor za vožnju

Iako su idealna obuća za ljeto, japanke su loš izbor za vožnju i odgovorne su za čak 1,4 miliona nesreća na britanskim putevima svake godine.

U Velikoj Britaniji je anketirano 1.055 vozača, od kojih je skoro 60 odsto priznalo da često vozi u neodgovarajućoj odjeći i obući, dok je 30 odsto je reklo da ljeti često vozi u japankama, piše “Daily Mail”.

No, bez obzira na nesreće koje su doživjeli u neodgovarajućoj obući, 20 odsto britanskih vozača navelo je da su nastavili da voze u obući u kojoj su već doživjeli nesreću.

Proučavajući opasnosti, naučnici su utvrdili da vožnja u japankama dvostruko usporava vrijeme radnje pomijeranja noge s papučice kočnice na papučicu gasa.

Takođe, s japankama je i manji pritisak na kočnicu, zbog čega je mnogo više vremena potrebno da se auto naglo zaustavi.

Zato je, prema istraživanju, vožnja u toj vrsti obuće čak opasnija od vožnje s visokim potpeticama, jer su one ipak čvršće i stabilnije za vožnju.

Jedini utješni podatak je da od anketiranih, 36 odsto žena nosi i rezervnu obuću dok to čini samo 12 odsto muškaraca.